Mapa
Gynekologická Ambulancia – Gyn-MK, s.r.o.
Tatranské námestie č.7
05801 Poprad
  0948 846 272 -  ďalšie kontakty

Vnútromaternicové teliesko
IUD – Intrauterinne device
tzv. DANA

Ide o jednu z najčastejších a zároveň najlacnejších foriem antikoncepcie. Odporúča sa hlavne už u rodiacich pacientok , ktoré už ďalej neplánujú otehotnieť. Okrem antikoncepčného účinku je vnútromaternicové teliesko najviac využívané na redukciu krvácania počas menštruácie.

Rozlišujeme 2 druhy IUD – a to nehormonálne a hormonálne vnútromaternicové teliesko. Tvarovo ide najčastejšie o tvar písmena T, ktorý najlepšie kopíruje vnútorný tvar dutiny maternice.

 
Medené IUD   IUD aplikované vnútri maternice

Mechanizmus účinku

         Nehormonálne IUD

 • obsahom medi, striebra alebo zlata vyvoláva chronickú zápalovú reakciu sliznice maternice – čím zabraňuje deciduálnej premene sliznice endometria a tak znemožňuje prípravu sliznice na nidáciu ( uhniezdenie ) oplodneného vajíčka
 • signifikantne vyvolaním zápalu zvyšuje koncentráciu zápalových markerov v uterinnej aj tubárnej tekutine čím sa zvyšuje toxicita voči spermiám a vajíčku a znižuje aj motilita vajíčkovodu na transport vajíčka a spermií
 • je mechanickou bariérou proti prieniku spermí

       Hormonálne IUD – oproti spomínaným účinkom navyše svojím hormonálne pôsobiacim gestagénnym hormónom obmedzuje proliferáciu ( rast ) sliznice endometria a vedie až k atrofii žliazok sliznice čím len potencuje  jeho účinok. Vyvoláva pritom  takmer nemerateľné systémové hormonálne koncetrácie ( pôsobí len lokálne na sliznicu endometria ), preto neblokuje ovuláciu ! Na rozdiel od nehormonálnych IUD je u hormonálneho IUD znížená početnosť mimomaternicového tehotenstva ako aj nižšie riziko vzniku Zápalových ochorení malej panvy.

Indikácie

 • antikoncepčný účinok
 • redukcia krvných strát pri menštruácii
 • redukcia bolesti pri menštruácii
 • prevencia vzniku hyperplázie sliznice maternice – ale nie už pri exitujúcej hyperplázii
 • prevencia hyperplázie alebo polypomatóznych zmien sliznice v perimenopauze až postmenopauze u pacientok so sklonom k ich tvorbe
 • prevencia vzniku vnútromaternicových adhézií ( zrastov ) – najčastejšie aplikované hneď po Hysterokospickom rozrušovaní vnútromaternicových adhézií

Inzercia ( Zavedenie ) – zavádza ho výlučne lekár za sterilných podmienok ( sterilné rúška, rukavice, a nástroje ,dezinfekčné roztoky). Podmienkou ešte pred zavedením je odobranie  Kultivácie z pošvy pred menzes ( aby sme vylúčili zápal pošvy ktorý je kontraindikáciou    zavedenia ) a ak sa potvrdí zápal tak je nevyhnutné jeho preliečenie a nasledovná kontrolná    kultivácia z pošvy. Ak sa zápal vylúči tak najlepšie je zavádzanie hneď v prvých dňoch po    menštruácii kedy je ešte cervikálny kanál pootvorený. Po spontánnom potrate je možné IUD  zaviesť okamžite. Po pôrode najskôr za 8 týždňov. Po zavedení je nevyhnutná následná     Ultrazvuková kontrola  správnosti zavedenia, ako aj ultrazvuková kontrola o mesiac po     nasledujúcej prebehnutej menštruácii.  

Extrakcia ( Vybratie ) – odporúčaná maximálna doba ponechania IUD je 5 rokov a to ako pri     nehormonálnych telieskach tak aj pri hormonálnych ( lokálne vylučovanie hormónu po 5      rokoch klesá ). Extrakciu je najlepšie načasovať na neskorú luteálnu fázu cyklu – teda pred   očakávanou menštruáciou. U menopauzálnych pacientok sa extrakcia odporúča najskôr rok po poslednej menštruácii. Ak pacientka žiada po extrakcii o ďalšie zavedenie , tak osobne my na ambulancii odporúčame prebehnúť aspoň 2-3 menštruačné cykly aby sa sliznica maternice sama očistila ( medzitým môže pacientka užívať iné formy antikoncepcie – kondómy, hormonálna antikoncepcia, vaginálne krúžky ... ) a tak po kontrolnej kultivácii pred  očakávanou menštruáciou ďalšie zavedenie po skončení menštruácie. 

Nežiadúce učinky

 • poruchy menštruačného cyklu – najčastejšie nepravidelné intermenštruačné krvácanie
 • Expulzia ( vyvrhnutie ) telieska – najčastejšie v prvých 3 mesiacoch
 • zvýšené riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva
 • zvýšené riziko zápalových ochorení krčka , maternice , vaječníkov ako aj vajíčkovodov
 • Transuterinná migrácia – najčastejšie preputovanie IUD do vajíčkovodov alebo až do dutiny brucha – kde po RDG snímku brucha je nevyhnutná jeho Laparoskopická extrakcia.
 • Aktinomykóza – viď článok Zápaly krčka maternice

PANORAMA

NIFTY

Trisomy test

Centrum prenatálnej ultrazvukovej diagnostiky

SONOCLINIC KOŠICE

CORD BLOOD

Pre Gyn-MK, s.r.o. generuje